Арестович розповів як йде вирішення питання щодо виїзду чоловіків за кордон
Є ймовірність, що незабаром буде вирішено питання з виїздом військовозобов’язаних чоловіків за межі України під час воєнного стану. Дискусія з цього питання вже зрушилася з мертвої точки. Про це заявив радник керівника Офісу президента Олексій Арестович в ефірі у російського правозахисника Марка Фейгіна.
Арестович припустив, що для деяких категорій, наприклад, для моряків, незабаром з’являться послаблення, які дозволять їм виїжджати за кордон на роботу. Чоловіків не випускали, виходячи з необхідності мобілізації, але на сьогодні в Україні кількість мобілізаційного резерву значно перевищує можливості країни озброїти та забезпечити нових солдатів.
«Ми тримаємо людей, але особливо озброїти їх нічим. Куди ж там нових закликати? Хіба що за окремими спеціальностями. Ті, хто працюють за кордоном, можуть підтримувати свої сім’ї. Ті ж моряки за минулий рік 4 мільярди доларів відправили в Україну. Це дуже серйозна допомога економці, яка наполовину просіла через війну…
Я прихильник диференційованої мобілізації. Коли були перші дні повномасштабної війни в Україні, всі були в шоці та ніхто не знав, чим би це закінчилося, потрібні були всі, готовність оборонятися. Питання стояло про виживання країни! Зараз він, до речі, теж стоїть, просто трохи розтягнутий, пролонгований. Це не критична фаза цього питання, коли незрозуміло, будемо ми завтра чи ні. І, думаю, можна вже запускати диференційований підхід до мобілізації» – сказав він.
Арестович зазначив, що на відміну від росії, в Україні важливо враховувати при мобілізації певний набір факторів – професійну придатність, мотивацію, наявність необхідної військово-облікової спеціальності. Проблема в тому, що система військкоматів виявилася не розрахована на таке навантаження.
«Сьогодні військкомати перебувають у важкій ситуації, коли за день до 500 заявок потрібно опрацювати: з усіма скаргами, потребами, медкомісіями й т.д. вони просто фізично не розраховані на таку кількість людей, і тому перегини на місцях бувають. Цю проблему теж зокрема знімає диференційований підхід до мобілізації» – вважає він.