Коли будуть відомі результати виборів в США?
5 листопада, у вівторок, американці вирушили на виборчі дільниці, щоб обрати наступного президента Сполучених Штатів.
Хоча на деяких виборах підсумки оголошували вже через кілька годин після закриття дільниць, у 2024 році результати можуть затриматися через високу конкуренцію між головними кандидатами.
Чинна віце-президентка Камала Гарріс та колишній президент Дональд Трамп вже кілька тижнів ідуть «нога в ногу», і цей невеликий розрив обіцяє жорстку боротьбу.
У таких ключових штатах, як Пенсильванія, можлива процедура перерахунку голосів, якщо різниця між кандидатами складе лише піввідсотка. Ситуація з перерахунком була вже у 2020 році, коли різниця між Джо Байденом та Дональдом Трампом у цьому штаті склала трохи більше 1,1%. До того ж, до виборів було подано більше 100 позовів щодо виборчого процесу, що може призвести до юридичних оскаржень і, відповідно, затримок у визначенні результатів.
Важливу роль відіграватимуть і так звані «хиткі» штати: Арізона, Джорджія, Мічиган, Невада, Північна Кароліна, Пенсильванія та Вісконсин, які здатні змінити хід виборчої ночі.
Вже о 19:00 за східним часом (02:00 за київським) закриються виборчі дільниці у Джорджії та ще п’яти штатах, що дозволить каналам почати оголошувати попередні прогнози. Однак більшості американців і світовій громадськості доведеться чекати довше, щоб отримати дані з найбільш конкурентних штатів, де відрив між кандидатами може бути мінімальним.
Процес підрахунку голосів теж може вплинути на час оголошення переможця. Зазвичай першими підраховують голоси, подані в день виборів, потім ранні голоси та поштові бюлетені, а далі — голоси військових і виборців з-за кордону.
Кожен бюлетень проходить ретельну перевірку та фіксацію можливих невідповідностей, а для сканування бюлетенів використовуються електронні сканери, хоча подекуди може знадобитися і ручний перерахунок.
Після завершення підрахунку голосів і можливого перерахунку результати повинні бути офіційно затверджені.
У грудні 2024 року виборники з усіх штатів зберуться, щоб віддати свої голоси за кандидата-переможця. А 6 січня Конгрес офіційно підрахує голоси виборників під керівництвом чинного віце-президента.
Проте історія показала, що процес сертифікації може бути сповнений сюрпризів.
У 2020 році Трамп не визнав поразки, що призвело до заворушень у Капітолії під час засідання Конгресу.
З того часу виборне законодавство посилили, але спостерігачі очікують, що в 2024 році знову можуть виникнути спроби оскаржити результати на місцевому рівні.
Отже, хоча новий президент США офіційно вступить на посаду після інавгурації 20 січня 2025 року, оголошення результатів президентських виборів може стати одним із найдовших процесів в історії країни.