7°

Лише 3 бали з 12: українські школярі провалили тест на фінансову грамотність

Національний банк України оприлюднив результати першого масштабного дослідження фінансової грамотності серед школярів, яке виявило критично низький рівень знань у цій сфері. Ініціатива була реалізована спільно з ГО Junior Achievement Ukraine у квітні 2024 року.

Понад три тисячі підлітків віком від 14 до 17 років із 97 шкіл у 19 областях та Києві пройшли тестування, що включало 21 кейсове завдання за прикладом міжнародної програми PISA та 20 запитань анкети. Середній рівень правильних відповідей склав лише 46,6%, що відповідає 3 балам за 12-бальною шкільною системою.

Лідери та аутсайдери: де найбільше знають про гроші

Найвищі результати зафіксовані у Дніпропетровській (57,4%), Івано-Франківській (53,7%) областях та Києві (50,4%). Натомість у Кіровоградській (37,4%), Миколаївській (39,7%) та Чернівецькій (41,4%) — найнижчі.

Дівчата виявилися трохи обізнанішими (47,4%), ніж хлопці (45,6%). Міські учні також продемонстрували кращі результати (48%) у порівнянні з сільськими (40%).

Жоден учень не дав правильної відповіді на всі кейси. Особливо низький рівень знань спостерігається серед підлітків із родин з низьким соціально-економічним статусом.

Фінансової грамотності вчаться не в школі, а в житті

Результати засвідчили: рівень фінансової обізнаності зростає завдяки:

  • практичному досвіду з грошима (планування бюджету, витрат);
  • обговоренню фінансових тем у родині;
  • самостійному навчанню — через книги та інтернет.

Більшість опитаних — 77,6% — переконані, що в школах необхідно запровадити окремий предмет із фінансової грамотності.

Що далі? Обов’язковий курс з 2025 року

Як повідомила директорка департаменту комунікацій НБУ Юлія Євтушенко, вже з 2025/2026 навчального року курс “Підприємництво і фінансова грамотність” стане обов’язковим для учнів 8-х класів, а згодом і для 9-х.

Наступний етап дослідження для оцінки результативності реформи запланований на 2027 рік. За словами Євтушенко, потенціал нового предмета — суттєво покращити обізнаність українських підлітків у фінансових питаннях і підготувати їх до дорослого життя.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp