1°

погода у Рівному

МВФ відмовив Україні у фінансовій допомозі

Місія МВФ, яка працювала з Україною, завершилась без рішення про перегляд програми, а відповідно і без нового траншу.

Фото Facebook UkraineInvest

У своїй заяві представник Міжнародного валютного фонду Йоста Люнгман перерахував проблемні питання у переговорах.

«Дискусії фокусувалися на посиленні управління Національним банком; поліпшенні законодавчого та регулятивного підґрунтя банківського нагляду і фінансового оздоровлення; заходах, спрямованих на зменшення фіскального дефіциту в середньостроковій перспективі; законодавчі ініціативах щодо відновлення й посилення антикорупційної інфраструктури та судочинства; також дискусії стосувалися заходів у секторі енергетики. Обговорення було продуктивним, однак потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть», – сказав пан Люнгман.

Важливо, що у заяві представника МВФ йдеться про те, що обговорення було продуктивним і що дискусії триватимуть. Тобто, переговори не припинені.

Офіційно зміст переговорів не розкриваються. Частина експертів стверджують, що ключовою проблемою стало рішення влади про встановлення верхньої межі у 6,99 гривень для ціни газу для побутових споживачів. Інші експерти кажуть, що ціна газу не була принциповим питанням, а дискусії в основному точилися навколо питань судової реформи та антикорупційної політики, посилення управління Національним банком через прийняття відповідного законопроекту.

Багато експертів впевнені, що будь-які змістовні перемовини завжди потребують певного часу, це завжди дискусія. Цілком нормально, що сторони переговорів обгрунтовують свої позиції, пропонують свої варіанти рішень. Будь-яких суттєвих ризиків це не створює і створити не може. Макроекономічна стабільність підтримується, ситуація з бюджетом є нормальною. Уряд має чітке бачення щодо врегулювання питань, необхідних для отримання траншу за програмою Stand-by.

Втім радник глави ОП Андрія Єрмака ексміністр Тимофій Милованов у дискусії з приводу візиту делегації МВФ заявив, що фонд… «обкакався». Це викликало цілий вир коментарів. Але потрібно розуміти, що Тимофій Милованов не є офіційним представником держави і не займає жодної штатної посади в органах влади. У листопаді 2020 року Милованов був призначений позаштатним радником керівника Офісу президента України. Але його оцінка ніяким чином не впливає на офіційні відносини України з МВФ.

Нагадаємо, що уряд Тимошенко у 2008-2009 роках погодився на зрівняння ціни газу в Україні для населення і для промисловості. Фактично саме тоді почався рух до нерегульованого ринку газу в Україні. Уряд Азарова, у якому працювали ключові особи ОПЗЖ, погодився у 2010 року на жорстку пенсійну реформу, включно з підвищенням пенсійного віку, що вони і зробили, не питаючи у громадян, щоб отримати гроші МВФ. Після 2014 року внаслідок реалізації домовленостей з Фондом підвищувались тарифи. Тому відносини з Фондом завжди були непростими, але від влади завжди залежить, які рішення приймати.

У червні 2020 року Рада директорів МВФ ухвалила нову програму співпраці з Україною – Stand-By Arrangement – на суму близько 5 млрд доларів тривалістю 18 місяців. Україна вже отримала перший транш на 2,1 млрд доларів. Ці гроші пішли до державного бюджету.

Основний фокус програми – допомогти Україні подолати коронакризу. Якихось суттєвих новацій для фінансового сектору нова програма не містить.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp