-5°

Рівнерада погодила зведення житлової багатоповерхівки на орендованій землі біля Басового кута

11-го лютого депутати Рівнеради поставили крапку в багаторічній багатоходовій схемі Міжнародного економіко-гуманітарного університету, інвестора Сергія Качановського та посадовців Рівнеради кількох скликань. Погодили будівництво чергового житлового комплексу поруч із басейном біля Басового Кута, на орендованій у міста землі.

Завдяки цій схемі, обіцянки збудувати на комунальній землі спортивно-оздоровчий комплекс перетворилися на бажаний для забудовників формат – дозвіл будувати житлові багатоповерхівки поруч з водосховищем.

Як понад гектар рекреаційної землі опинився в користуванні університету

Майже 18 років тому, у 2002 році, Міжнародний економіко-гуманітарний університет (попри гучну назву – рівненський приватний заклад вищої освіти) викупив будівлю комплексу басейну «Авангард».

У 2008-му взяв в оренду понад гектар землі (1,26 га) – 80 соток, які були в користуванні басейну, і 46 – за рахунок земель запасу рекреаційного призначення міста.

У 2011-му, незадовго до внесення змін у план зонування Рівного, Рівнерада дозволила продати частину землі (1,07 га) для МЕГУ як власника басейну. Так –гектар рекреаційної землі опинився у приватній власності без конкурсних торгів.

Земельний кодекс дозволяє прокручувати такі оборудки, хоча депутати, в інтересах громади, могли без конкурсу продати меншу ділянку, якої достатньо для обслуговування басейну (60 соток). А іншу земельну ділянку можна було більш вигідно продати на земельному аукціоні, перед тим внісши зміни в генплан, виділивши її для будівництва.

Але чи то такі собі депутати-чиновники господарі у Рівному, а чи інтереси громади програли чиїмось приватним інтересам, та університет отримав вдвічі більше землі, ніж йому потрібно для обслуговування басейну у приватну власність, а ще частину 19,5 соток залишив у оренді.

Заробити на цій землі вирішили за допомогою забудовника Сергія Качановського, на той час депутата Рівненської обласної ради від Партії регіонів (2010-2015 роки).

В результаті вийшов такий поділ (червона ділянка приватна, синя – в оренді):

У 2016-му, перед початком будівництва за першим планом, червону ділянку, яка вже була у власності, розділили на чотири і тепер стало видно скільки насправді потрібно землі для обслуговування басейну – 60 соток

60 соток (виділені червоним) – реальна потреба для обслуговування басейну. Ближча до води ділянка, виділена синім (19,5 соток) – досі комунальна власність. Власне на ній 11 лютого 2021 року депутати погодили будівництво житлової багатоповерхівки. На решті трьох ділянках, виділених синім, які давно перебувають у власності МЕГУ, депутати погодили будувати житлові багатоповерхівки влітку 2020-го

Поки ця зона, згідно з Генеральним планом Рівного, належала до рекреаційної (Р2), будувати житло тут не дозволялося. Однак можна було зводити всіляки «будинки рибалки» та «спортивно-оздоровчі комплекси». Власне, цим і скористався забудовник і ще у 2016-му отримав дозвіл на будівництво.

Паспорт будівництва тоді виглядав так:

Ще в 2016-му році МЕГУ отримав дозвіл будувати поруч Басового кута: 1. Адміністративний корпус (1-ша черга будівництва). 2. Корпус інтернату (2-га черга). 3. Корпус «апарт-готелю» (3-я черга)

А далі – завдання номер один – перетворити дозвіл на зведення готелю та адмінбудівлі на дозвіл будувати житло. І в цьому вже допоміг минулорічний склад депутатів Рівнеради, які дали добро на розробку детального плану території в якому автори проєкту передбачили житлові багатоповерхівки, багато з яких в рекреаційній зоні, де житло будувати заборонено.

Забудовники, за свої гроші (офіційно меценатом виступив депутат Рівнеради підприємець Маріян Года), розробили детальний план території, провели його через громадські слухання та низку обговорень і зустрічей з власниками ділянок на цій території (серед яких є депутати та пов’язані з ними люди), і Рівнерада затвердила його.

9-го липня 2020-го на сесії Рівнеради депутати дозволили змінити цільове призначення трьох ділянок, які належать Міжнародному економіко-гуманітарному університету імені Дем’янчука та продовжили на 5 років договір оренди у міста четвертої ділянки.

Хто погодив будівництво багатоповерхівки поруч з водосховищем

За кілька місяців до зміни цільового призначення, у квітні 2020-го, МЕГУ зареєстрував 9% назавершеного будівництва на орендованій ділянці. Ось як вони виглядали влітку:

Якщо вірити документам, то це 9% незавершеного будівництва Спортивно-оздоровчого комплексу. Але тепер шлях до того, щоб будувати тут житлову багатоповерхівку, нарешті відкритий

11 лютого 2021 року Рівнерада дозволила змінити цільове призначення орендованої ділянки: з «для обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу, без права будівництва)» на «для будівництво та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури».

Ніхто з депутатів на сесії з цього приводу не виступав. Ні в підтримку рішення, ні щоб заперечити.

Ось як проголосували депутати Рівнеради за зміну цільового призначення, яким погодили будівництво житла у цій зоні:

Депутати і фракціїЯк проголосували
Європейська солідарність 
Алексєвич Павло МиколайовичЗА
Жильчук Андрій ВікторовичЗА
Котляров Дмитро АнатолійовичЗА
Майборода Оксана ВалеріївнаЗА
Майорова Наталія ОлександрівнаЗА
Мисюра Федір МиколайовичЗА
Обоїста Тарас В’ячеславовичНе голосував
Радчук Людмила ПетрівнаЗА
Тимощук Тамара УльянівнаЗА
Туровська Людмила ВалентинівнаЗА
Рівне разом 
Жаровський Михайло БогдановичЗА
Марчук Катерина АнатоліївнаЗА
Марчук Світлана ВасилівнаЗА
Рибачок Сергій ЛеонідовичЗА
Стельмащук Святослав ВолодимировичЗА
Харковець Василь СтепановичЗА
Слуга народу 
Коваль Віталій СтаніславовичВідсутня картка
Іванов Олександр ЕдуардовичВідсутня картка
Коваленко Олександра ЄвгенівнаУтримався
Романюк Любов ВолодимирівнаУтрималася
Хотенко Олена АнатоліївнаПРОТИ
Чаборай Юрій МиколайовичНе голосував
Яворський Роман СтепановичУтримався
Голос 
Денисюк Роман ВіталійовичУтримався
Бляшин Микола СтепановичВідсутня картка
Клічук Святослав ВолодимировичПРОТИ
Кулакевич Анастасія ФедорівнаПРОТИ
Свобода 
Осуховський Олег ІвановичВідсутня картка
Валявка Володимир ЯрославовичЗА
Іванішин Євгеній СергійовичЗА
Осіпчук Юрій ЮрійовичЗА
Батьківщина 
Кульчинська Галина ГригорівнаПРОТИ
Васильчук Сергій МиколайовичНе голосував
Курсик Олександр ВасильовичВідсутня картка
Нездюр Олена ЯрославівнаПРОТИ
Нестерук Олександр ПетровичНе голосував
За майбутнє 
Хомко Володимир ЄвгеновичЗА
Года Маріян АдамовичЗА
Хлістунова-Шарпар Анна СергіївнаЗА
Чугуєвець Анатолій ОлександровичВідсутня картка
Міський голова і секретар Рівнеради 
Третяк Олександр ВіталійовичЗА
Шакирзян Віктор ВолодимировичЗА

Що не так

Наразі є діючими два містопланувальні документи, які суперечать один одному: детальний план території, який визначає цю зону як житлову, і зонування, яке визначає цю зону як рекреаційну.

На думку прокуратури та кількох депутатів попередньої та нинішньої канденції, детальний план території прийняли з порушенням законодавства. І тому це рішення Рівнеради вони оскаржують в суді. Наразі Рівненський окружний адміністративний суд розглядає позов прокуратури і депутатів та об’єднав їх в одну справу.

Прокуратура просить суд визнати, що рішення Рівнеради порушує закон «Про регулювання містобудівної діяльності», а також державні будівельні норми та положення Водного та Земельного кодексів України, та скасувати його.

Депутат Рівнеради Микола Бляшин та ексдепутати Рівнеради Роман Стасюк, Ірина Пилипчук, Олександр Довжаниця подали позов, в якому звертають увагу, що:

– ДПТ суперечить генеральному плану та зонуванню;

– рішення ухвалили з порушенням процедури – зокрема, не був поширений аналіз регуляторного впливу (ось пояснення щодо цього);

– рішення ухвалили, хоча був конфлікт інтересів – «за» проголосував і депутат Маріян Года, який є інвестором створення ДПТ.

Співавтор проєкту детального плану території і тепер вже депутат Рівнеради Дмитро Котляров, у фейсбук-групі «Рівненщина політична», так прокоментував це рішення: «Це було логічне продовження вирішення ситуації на Басів Куті цивілізованим способом, із наперед зрозумілим для громади результатом. Без будівництва апартготелів. Без перекидання чогось кудись. Просте зрозуміле рішення. Логічне для тих хто слідкував за розвитком подій. І таких рішень буде ще багато на цьому масиві».

Детальніше про аргументи різних сторін дивіться в матеріалі: Дорогі багатоповерхівки на березі водосховища: 10 фактів про план забудови Басів кута

Наразі невідомо, що вирішить суд у цій справі. Можливо, міська рада доведе, що детальний план території відповідає закону. І тоді рішення про зміну цільового призначення землі на житлове у цій зоні справді виглядатиме логічним.

Але якщо суд визнає правильними аргументи прокуратури та депутатів-позивачів, то нинішнє погодження будівництва житлової багатоповерхівки в рекреаційній зоні – це продовження незаконних рішень депутатів на користь забудовника.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Джерело: 4 влада


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp