Що відзначають українці 9-го травня та які заходи відбудуться сьогодні у Рівному
Починаючи з 2015 року в Україні 9-го травня відзначають День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Під час Другої світової війни в Україні було знищено 700 міст, 20 тисяч сіл і загинули 10 мільйонів українців – 7 мільйонів мирних жителів та близько 3 млн українців в лавах червоноармійців.
Цього дня не проводять урочистих святкувань і парадів та вшановують не бойові дії, як раніше, а конкретних людей – в рівній мірі усіх, хто боровся з нацизмом, представників усіх країн та націй.
9-го травня в Україні уже традиційно проводяться марші миру за участі оркестрів, а також просвітницькі заходи, метою яких є переосмислення подій Другої світової, чесна розмова про складні та спірні події того часу, а також руйнування радянських міфів.
9-те травня є державним святом та вихідним днем.
День перемоги в Україні відзначається на рівні із Днем пам’яті та примирення 8 травня – в цей день вшановують пам’ять загиблих та згадують ті трагічні події в Європі та США. Цей день є жалобним, тоді ж як 9-го травня вшановують і живих – тих ветеранів, що і сьогодні можуть поділитися своїми спогадами про війну.
Ще десять років тому у Рівному на парад приходили півтори тисячі ветеранів Другої світової війни. Нині їх в місті залишилося 85, і всім уже за 90 років. А декільком навіть за 100.
Символом обох днів є червоний мак — загальноприйнятий у світі символ відзначення пам’ятних днів Другої світової війни.
Харківський дизайнер Сергій Мішакін розробив власну стилізацію маку, яку і використовують в Україні. Його маки символізують собою слід від кулі, навколо якого розтікається кров.
Публічне використання нацистської та комуністичної символіки, зокрема георгіївської стрічки, заборонене законом.
У Рівному також останні 5 років, як і сьогодні, проводяться мітинги-реквієми, тематичні виставки, покладання квітів, а також в ці два дні вшановують пам’ять героїв Небесної Сотні та АТО/ООС.
Зокрема, цьогоріч плануються такі заходи:
Майдан Магдебурзького права
10 годин 15 хвилин – урочисте покладання корзин живих квітів до пам’ятного знаку «Загиблим за Україну»
Майдан Незалежності
10:00 -18:00 – тематична виставка: «1939-1945. Пам’ятаємо! Перемагаємо!» «Українська друга світова»
Військовий меморіал кладовища “Дубенське”
11:00 година – вшанування подвигу переможців нацизму у Другій світовій війні, мітинг-реквієм «1939-1945. Тих днів у пам’яті не стерти і сьогодні»
Штаб військ оперативного командування «Захід»
12:00 година – вшанування ветеранів та святковий концерт (за запрошеннями)
Зоологічний парк загальнодержавного значення
9:00-18:00 – екскурсії для відвідувачів
Рівненський краєзнавчий музей
Експозиція «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори»
Також у місті з 10:30 і до закінчення заходів на військовому меморіалі кладовища “Дубенське” буде перекрито рух автотранспорту та електротранспорту на відрізку вулиці Дубенської – від перехрестя з вулицею О. Теліги до початку вулиці Поповича.