В Україну прибула індійська вакцина: панацея чи експеримент над українцями?
Сьогодні о 10 ранку в Україну літаком прибула перша партія вакцини від COVID-19 – 500 тисяч доз. Виробник препарату Covishield («щит від ковіду») – індійська компанія Serum Institute. Незважаючи на те, що вакцина випускається за ліцензією розробника AstraZeneca, експерти сумніваються у її ефективності і називають «експериментом над українським народом».
Офіційна позиція влади, здавалося б, логічна і зрозуміла. Урядовці стверджують, що це одна й та сама вакцина. Просто розробляється вона за ліцензією британського виробника Oxford-Astra Zeneca, а її виробництво налагоджене у індійському Інституті сироватки крові (Serum Institute of India).
Так, Індія є одним з найбільших виробників вакцин у світі, забезпечуючи потреби мільярдів людей. Британсько-шведську вакцину AstraZeneca виготовляють на 7-ми підприємствах в різних куточках світу. Зокрема, нею займається і Serum Institute of India.
Також в Міністерстві охорони здоров’я стверджують, що препарат Covishield є не менш ефективним, ніж Astra Zeneca. Основна риторика зводиться до того, що різниця між вакцинами AstraZeneca та CoviShield виключно в назві. Але у ідентичності цих препаратів деякі експерти сумніваються. І одним з таких скептиків є рівненський лікар-анестезіолог Павло Сільковський.
Генерик – це не брендовий препарат
«Відомо, що вакцина Covishield виготовляється по ліцензії фармацевтичної компанії AstraZeneca і є її, так би мовити, копією або генериком. Всі генерики можуть дещо відрізнятися за своєю ефективністю від оригінальних брендових препаратів. Не виключенням є і вказана вакцина. Якщо оригінальна вакцина AstraZeneca показала різний відсоток ефективності у різних країнах, але він всюди був вищим 70%, то заявлена ефективність вакцини Covishield – 63%. Це непоганий результат як для генерика, але слабкий як для створення захисту від коронавірусної хвороби», – розказав Павло Сільковський виданню РБК-Україна.
Згадаємо історію про китайську вакцину Sinovac, яку Україна відмовлялася закуповувати, якщо її ефективність буде нижчою за 70%. Але раптом індійський препарат за тих самих умов виявляється найбільш підхожим варіантом.
«Для деяких вакцина не потрібна. Бо на момент початку вакцинації великий відсоток населення (ймовірно, більше 50%) уже матиме природній імунітет після перенесеної хвороби і не потребуватиме обов‘язкової вакцинації взагалі. Як бачите, епідемія в Україні спадає і без вакцинації і причина тому – велика кількість перехворілих, які вже не є перенощиками хвороби. Є імовірність, що вакцинація допоможе в боротьбі з пандемією, але швидше за все, не буде визначальною», – поділився думкою Павло Сільковський.
Голова Національної медичної палати України Сергій Кравченко зробив нещодавно гучну заяву: препарат не можна використовувати для вакцинації.
Тим часом група з питань захисту прав пацієнтів All India Drug Action Network заявляє, що з затвердженням Covishield поспішили, оскільки виробник не завершив «перехідне дослідження» вакцини на індійцях.
«Ми спантеличені й не розуміємо, яка наукова логіка спонукала провідних експертів схвалити цю поспішну вакцинацію. Більш того, це є порушенням критеріїв, викладених у проєкті нормативних положень щодо розробки вакцин проти COVID-19, опублікованих Центральною організацією зі стандартизації лікарських засобів Індії (CDSCO) 21 вересня 2020 року. Рішення про затвердження в повному обсязі вивченої вакцини, навіть у рамках прискореного процесу, викликає більше запитань, ніж відповідей і, ймовірно, не зміцнює віру в наші наукові органи, які ухвалюють рішення», – йдеться в заяві правозахисної групи.
Інститут сироватки крові натомість обіцяє, що спробує провести перехідне випробування вакцини в Індії ще в лютому.
«Проблема в тому, що Індійський Інститут сироваток (ІВС) не має GMP-сертифікації», – розповів Сергій Кравченко.
Відсутність у медичного призначення національного GMP-сертифікату означає лише одне – вона не може бути тут зареєстрована і використана. Поспіхом в середу буде підніматися питання про комісію, яка проінспектує виробничі потужності ІВС в Індії, аби усунути усі недоліки. Але хіба це повинно заспокоїти пересічного українця?
Дуже показовими є коментарі під дописом на офіційній сторінці посольства Індії в Україні у соцмережі Facebook.
Що відомо про вакцину Covishield?
Перше і найсуттєвіше, що відомо про вакцину Covishield, – це те, що вона ще не ліцензована в Європі. Влітку 2020 Індійський інститут вакцин та компанія AstraZeneca підписали угоду про виробництво вакцини. В угоді фігурувало наступне формулювання: «Допомогти країнам з низьким і середнім рівнем доходу».
Вакцина Covishield, котру виготовляють з ослабленої версії аденовірусу шимпанзе, вводиться внутрішньом’язово – дві дози по 0,5 мг з інтервалом у 28 днів. Розробники стверджують, що ця вакцина призводить не тільки до появи нейтралізуючих антитіл проти коронавірусу, але і до появи Т-лімфоцитів, які можуть зіграти вирішальну роль в боротьбі з COVID-19.
Однією з переваг препарату називають, те, що його можна безпечно зберігати за температури від плюс 2 градусів за Цельсієм до плюс 8-ми. З цим пов’язано і те, що саме щеплення можна робити у наявних кабінетах лікарів.
За даними Інституту сироватки Індії, вакцина Covishield може бути протипоказана у низці випадків: важка алергічна реакція; підвищена температура тіла; порушення згортання крові або вживання антикоагулянтів; ослаблений імунітет; вагітність; грудне годування; використання іншої вакцини проти коронавірусу.
Найпоширенішими можливими побічними ефектами вакцини Covishield можуть стати: біль, почервоніння, свербіж, набряк або синці в місці ін’єкції, втома, озноб або гарячка, головний біль, нудота, біль у суглобах або м’язах. Вакцина також може спричинити утруднення дихання.
Крім того, фіксують блювоту та діарею. Серед рідкісних побічних ефектів було зафіксовано також зниження апетиту, запаморочення, пітливість, болі в животі та висипання.
У рамках програми «Сусідство насамперед» перші дози індійської вакцини вже отримали Бутан, Мальдіви, Непал, Бангладеш і М’янма. Також Індія планує поставляти препарат до Сейшельських островів, Шрі-Ланки, Маврикія та Афганістану після схвалення вакцини регуляторами цих країн.
А де ж наша обіцяна супервакцина від Pfizer?
На це запитання дає відповідь заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко.
«Мають ще підписати додаткові угоди між СOVAX і Pfizer, а також між Pfizer і Україною, щоб подати вакцину на реєстрацію в країні. Ми думали, що це проблема лише в Україні. Але зв’язалися з іншими країнами, які теж чекають на Pfizer – і вони також ще не зареєстрували вакцину», – заявив Ляшко. (від редакції – аналогічна ситуація склалася в усіх 17 країнах, які мають отримати Pfizer від COVAX).
Все про перебіг вакцинації від COVID-19 в України читайте за цим посиланням.
Використані джерела: rbc.ua, radiosvoboda.org, zaxid.net