0°

За які законопроєкти буде голосувати ВР на цьому пленарному тижні

П’ята сесія Верховної Ради України IX скликання стартує вже завтра. За які важливі законопроєкти будуть голосувати народні обранці 2-5 лютого.

У Верховній Раді зареєстрували доопрацьований проєкт закону (далі ПЗ) про судову реформу 3711-д. Законопроєктом 3711-д продовжується судова реформа, вирішується проблема існування 2 окремих юридичних осіб – Верховного Суду та Верховного суду України, що виникли внаслідок реформи 2016 року, а також коригуються окремі положення Закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» (Закон № 193-IX), визнані у березні 2020 року Конституційним Судом України неконституційними.

Цей документ визначить норму щодо того, хто може бути членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС). Цей орган відповідає за кадрові питання, добір нових, а також переатестацію діючих суддів. Чинний Закон говорить про те, що ніхто з колишніх членів ВККС, Вищої ради правосуддя чи Вищої ради юстиції не може бути кандидатом. Проєкт 3711-д скасовує це обмеження.

Оцінювати доброчесність суддів буде тільки Конкурсна комісія з питань доброчесності, а от право надавати оцінку їх профрівня нададуть виключно Вищій раді правосуддя. Останній і буде приймати рішення, кого з кандидатів слід ввести до складу ВККС.

Також у першому читанні буде розглянуто проєкт закону №4355, який розроблено з метою закріплення на рівні закону України можливість використання громадянами електронного паспорта та електронного паспорта для виїзду за кордон. Нині така можливість забезпечується в межах реалізації експериментального проекту. Наразі е-паспортами через мобільний додаток порталу «Дія» користуються близько 5 млн осіб.

Депутати розглянуть питання створення бази даних ДНК громадян для профілактики злочинів, встановлення злочинців, ідентифікації тіл.  ПЗ № 4265 визначає порядок здійснення державної реєстрації геномної інформації – генетичних ознак людини та відомостей про них. Цю інформацію планують зберігати в спеціальній базі даних протягом 75 років. Ця база буде власністю держави, а її держателем мають намір зробити українське МВС.

Вже у другому читанні буде розглянуто ПЗ №4135, який не лише затвердить Антикорупційну стратегію на 2020–2024 роки, а й внесе зміни до деяких положень ЗУ «Про запобігання корупції» для підвищення ефективності механізмів моніторингу та координації реалізації державної антикорупційної політики. Даний закон дозволить підтримати український експорт шляхом посилення Еспортно-кредитного агентства, запровадити стимули для розвитку фермерських господарств, створити Єдиний туристичний реєстр, зменшити боргове навантаження на ВПО за кредитними боргами, посилити відповідальність за незаконне виселення з житла, розглянути можливість легалізації обігу цивільної зброї, посилити відповідальність «псевдомінерів», унормувати на законодавчому рівні питання дистанційної та надомної роботи, посилити відповідальність за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів тощо.

ПЗ №4333 стосується внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконне виселення з житла. Суттєво зростає відповідальність за такі правопорушення. Так, незаконне виселення з житла буде каратися штрафом від 10 тис. (170 тис. грн) до 15 тис. (255 тис. грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від 3 до 6 років. Якщо ці дії чиняться за попередньою змовою групою осіб або службовою особою чи із застосуванням насильства або з погрозою його застосування караються штрафом від 15 тис. (255 тис. грн) до 25 тис. (425 тис. грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.

Законопроєкти №4335 та 4335-1 покликані унормувати застосування цивільної вогнепальної зброї для захисту. Фізичні особи – власники цивільної вогнепальної зброї можуть застосовувати наявну в них на законних підставах цивільну вогнепальну зброю виключно з метою реалізації права на необхідну оборону, попередивши про це нападника. Особа, яка правомірно застосувала зброю, не буде підлягати адміністративній чи кримінальній відповідальності та не відшкодовуватиме шкоду, завдану внаслідок застосування нею зброї. Закон допоможе посилити особистий захист громадянами своїх прав на життя і здоров’я та врегулює обіг цивільної зброї.

Проєкт Закону №3911 про внесення змін до статті 259 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян. Документ пропонує додати до санкцій 1 та 2 частин статті 259 за «телефонний тероризм» можливість застосування додаткового покарання у вигляді конфіскації майна.

ПЗ №3045-1, № 3411 , № 3460 у разі ухвалення створять законодавче підґрунтя для покращення якості третейського розгляду в Україні, наблизять його до світових стандартів судочинства, посилять відповідальності третейських суддів за порушення прав учасників третейського розгляду, та як наслідок – відновлять довіру до третейського розгляду.

На цьому тижні народні депутати України планують унормувати на законодавчому рівні питання дистанційної та надомної роботи. ПЗ №4051, який винесено на друге читання, дасть можливість запровадити сучасні форми дистанційної роботи і створити законодавчі стимули для переведення великої кількості працівників з роботи за договорами цивільно-правого характеру на повноцінні трудові договори із роботодавцями.

ПЗ №3533 спрямований на посилення захисту журналістів, їхніх близьких родичів та членів сімей від застосування погроз або насильства у зв’язку із здійсненням журналістами законної професійної діяльності, а також у випадку перешкоджання їхній законній професійній діяльності.

У 2021 році починається п’ятирічний процес переходу з паперових трудових книжок про трудову діяльність працівника до електронної форми відомостей. До законопроєкту внесено 89 пропозицій та поправок. Він спрямований на осучаснення обліку інформації про трудову діяльність українців. В перспективі реформа у цій сфері допоможе зменшити витрати роботодавців на паперовий документообіг, спростить доступ до інформації про стаж працівників для призначення виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, дасть змогу запровадити автоматичне призначення пенсій і соцвиплат.

Декілька слів про ЗП №3131-д, метою якого є запровадження механізму боротьби з тіньовою орендою сільськогосподарських земель, приховуванням виробниками реально отриманих доходів від реалізації власної сільськогосподарської продукції та уникнення їх оподаткування. Ухвалення закону дасть змогу встановити прозорі правила у сфері використання землі сільгосппризначення, вивести з тіні ринок її оренди та доходи від використання. За даними Держстату, сьогодні обробляється 28 млн га сільгоспземель, з яких – 19,6 млн га в офіційному обробітку. Тож додатковий дохід від запровадження поставленого податкового зобов’язання становитиме близько 12 млрд грн на рік. Маємо пам’ятати, що збільшення надходження податків до бюджетів усіх рівнів це, зокрема, збільшення витрат на розвиток соціальної сфери.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp